پرورش ماهی تیلاپیا برای اولین باردر مزرعه آقای کاظم کلنگی خواه از شهرستان سربیشه آغاز گردید این شهرستان دارای 17 باب استخر دومنظوره ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی فعال به مساحت 38350 مترمربع با تولید 9/89 تن ماهی گرم آبی و 3 تن ماهی سردآبی در سال بوده که زمینه اشتغال30 نفر را فراهم آورده است. پرورش ماهی تیلاپیا برای اولین بار در شهرستان سربیشه آغاز و در استخری به مساحت 2025 متر مربع با تعداد 8000 قطعه بچه ماهی تمام نر تیلاپیا به صورت رایگان توسط جهاد کشاورزی توزیع گردید.
تیلا پیا جزو ماهیان گرمابی بوده و در مزارع کشورهای مختلف با اقلیم گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش داده می شود. ماهی تیلاپیا به مانند ماهی کپور، ماهی ایده آلی برای پرورش می باشد. جیره غذایی آن تغذیه مستقیم بوسیله جلبک ها، مواد پوسیده و پلانکتون ها می باشد. این ماهی در برابر بیماری ها مقاوم بوده و دارای رشد سریع و دارای استعداد تراکم پذیری بوده و در تغییرات کیفیت از آب شیرین تا لب شور قابلیت رشد دارد. دوره پرورش از 120 تا 180 روز بوده و دمای مطلوب جهت پرورش 27 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد. گونه پرورشي تيلاپيا در ايران، تيلاپياي نيل و صرفا ماهي تمام نر مجاز به پرورش در مزارع تجاري مي باشد .با توجه به اینکه ماهی تیلاپیا را با روش های متراکم و با استفاده از مکانیزاسیون تا 200 قطعه در متر مربع می توان پرورش داد. پیش بینی میگردد از این تعداد ماهی تیلاپیای رها سازی شده حدود 4 تن ماهی برداشت شود.
- جهت ارائه رایگان بچه ماهی تیلاپیا، داشتن مجوز فعالیت پرورش ماهی تیلاپیا مورد نیاز می باشد.جلسه تدوین فعالیت های آموزشی ترویجی در راستای شناسایی چالش ها و موضوعات مسئله محور بخش کشاورزی در حوزه اقدامات بخش های تخصصی با حضورمعاونت ها و مدیریت های مربوطه راس ساعت 8  صبح روز سه شنبه مورخ هفدهم تیر ماه 1399 در محل سالن جلسات شهدای سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی برگزار شد. دراین جلسه ظرفیت ها و توانمندی های مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی به طور کامل ارائه و استفاده حداکثر از زیرساخت های این مدیریت دراجرای برنامه های آموزشی ترویجی بهره برداران توسط سایر بخش ها، تهیه برنامه های تلویزیونی، رادیویی، نوشتاری با هماهنگی، تعامل و همدلی مورد تاکید قرار گرفت. جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده و مجمع عمومی فوق العاده سالیانه صندوق حمایت از فعالیت های کشاورزی زنان روستایی شهرستان درمیان،  با رعایت پروتکل های بهداشتی، در مورخ 99/04/15 به ترتیب ساعت 8 و9 صبح در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان با حضور مدیر محترم شهرستان درمیان بعنوان نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، نماینده دولت در صندوق، مدیر عامل صندوق و اعضای هیئت مدیره، برگزار و طی آن گزارش عملکرد هیئت مدیره، گزارش بازرسی و گزارش حسابرسی در طی سال مالی منتهی به آذر 98، ارائه و بررسی گردید. در پایان جلسه انتخابات اعضای هیئت مدیره و بازرس و حسابرس قانونی صندوق برگزار گردید.در مورخه 99/4/14 محلول پاشی و کود آبیاری باغ الگویی محصول گواهی شده و استاندارد، واقع در روستای چاهداشی  و در سطح 1 هکتار انجام شد. در این بازدید با توجه به آنالیز آب و خاک و بنا بر توصیه مسئول باغبانی و مدیر کنترل کیفی با توجه به شور و قلیا بودن خاک باغ مورد نظر، عملیات کود آبیاری و محلول پاشی انجام گردید و در پایان توصیه های لازم جهت عملکرد بهتر به  باغدار ارائه شد.در مورخ 99/3/21 کلاس آموزشی درروستای شیرگ سارجین بخش زهان توسط کارشناسان مرکز برگزار شد. در این کلاس تعداد 21 کشاورز حضور داشتند و راجع به  مبارزه با آفات و بیماریهای مهم زرشک و همچنین عوامل محدود کننده محیطی وتغذیه باغات، کود آبیاری و محلولپاشی توضیحاتی داده شد و در پایان تاکید گردیدجهت مبارزه با آفت زنبور سر شاخه خوار زرشک حتما به حذف پاجوش ها و سوزاندن آن در بیرون باغ اقدام نمایند. بازدید امروز319
بازدید دیروز376
بازدید هفته1086
بازدید کل199090