در این همایش که برای نخستین بار در خارج از تهران برگزار می شد، دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور به همراه مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی و 4 وزیر دیگر کابینه ( وزیر ورزش و جوانان، وزیر نیرو، وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، وزیر گردشگری و میراث فرهنگی، و معاون وزیر راه و شهرسازی، رئیس کمیته امداد امام خمینی، رییس سازمان نوسازی مدارس کشور و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و جمعی از روسای بانک های خصوصی برای شرکت در ششمین همایش روز ملی روستا و عشایر به استان خراسان جنوبی سفر کرده و در همایشی که به همین مناسبت در سالن اجلاس دانشگاه پیام نور واحد بیرجند روز دوشنبه پانزدهم مهر ماه و همزمان با روز ملی روستا و عشایر برگزار شد، شرکت کردند.
در این همایش 4 تفاهم نامه در حوزه توسعه مناطق روستایی و عشایری به امضا رسید. در حاشیه همایش ملی روز روستا و عشایر، معاون اول رییس جمهور، مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی و هیات همراه از نمایشگاه دستاوردهای دستگاه های اجرایی که به نوعی در حوزه روستا و عشایر ایفای نقش می¬کنند از جمله سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بازدید نمودند . انواع محصولات کشاورزی استان از قبیل زرشک ،زعفران، انار،خرما،زیتون، عناب،گیاهان دارویی و محصولات فرآوری شده آنها و همچنین تولیدات صندوق های اعتبارات و شرکت های تعاونی زنان روستایی و عشایری و محصولات بومبازار در غرفه جهاد کشاورزی به نمایش گذاشته شد.
مقام عالی وزارت جناب آقای مهندس حجتی صبح روز دوشنبه و پیش از شرکت در همایش از چندین طرح و پروژه حوزه کشاورزی از جمله سایت تولید محصول گواهی شده و استاندارد که در راستای توان افزایی جوامع محلی که در حوزه زنان روستایی و عشایری درشهرستان خوسف در دست اجراست، بازدید کردند . لازم به ذکر است علاوه براین سایت در سالجاری تعداد 3 سایت محصول سالم در استان زعفران شهرستان فردوس،سبزیجات برگی طبس ،محصول زرشک در بیرجند در دست اجرا می باشد. 

 به همت  کارشناس مکانیزاسیون  شهرستان و مرکز آبیز  و پیرو هماهنگی های صورت گرفته جنای سرهنگ قربان  زاده مورخه 10/07/1398  از کلیه  تراکتورهای فاقد پلاک در سطح بخش شاسکوه روستاهای (نوده – چناران- آبیز – چاه پایاب – فندخت – بهمن آباد- استند – بند آخوند ) بازدید به عمل آوردند و پس از تایید تراکتورداران جهت تکمیل پرونده به مدیریت شهرستان زیرکوه  راهنمایی شدند .  مورخه 09/07/98 جناب مهندس ایمان پناه و جناب مهندس شریف زاده از مرکز آبیز بازدید به عمل آوردند . خانم مهندس هزاری سرپرست مرکز آبیز گزارشی از عملکرد مرکز آبیز سال 97 و شش ماهه نخست سال 98 ارائه دادند .به همت  مرکز جهاد کشاورزی آبیز مورخه 09/07/1398 کلاس آموزشی – ترویجی تغذیه مزارع زعفران  در روستای استند برگزار گردید . در این کلاس آموزشی  که با حضور 48 نفر از کشاورزان  استند در محل مسجد جامع روستا با هدف ارتقای  سطح دانش و آگاهی  کشاورزان در خصوص تغذیه مزارع  زعفران  برگزار شد، در این کلاس آموزشی  مباحثی چون ضد عفونی بنه ها قبل کاشت  ،استفاده از عناصر اصلی در تغذیه مزارع زعفران ، مخاطبین را با شیوه صحیح استفاده از کودها  آشنا نمودند.  در پایان حاضرین در جلسه سوالات  خود را مطرح و به آنها پاسخ داده شد . 

 

 کارگاه آموزشی مدیریت باغات پسته با تاکید بر مسائل شوری و عملیات پس از برداشت در باغات پسته در روز چهارشنبه مورخه 10/7/98 با حضور جناب آقای دکتر شرافتی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان خراسان رضوی و رئیس ایستگاه تحقیقات پسته فیض آباد در سالن جلسات مدیریت جهاد کشاورزی سرایان با حضور تعداد 92 نفر از بهره برداران و باغداران پسته کار شهرستان برگزار گردید در این کارگاه آموزشی در خصوص روش های آبیاری مناسب در باغات پسته – اصلاح خاک ، مدییریت شوری در باغات پسته و همچنین عملیات پس از برداشت تا شروع فصل زمستان مباحثی مطرح و در پایان جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید. 

 بازدید امروز71
بازدید دیروز393
بازدید هفته464
بازدید کل108546