جمعه     06/ارديبهشت/1398 

 جلسه ماهیانه صندوق اعتبارات خرد زنان روستای خانکوک  ساعت 5 عصر روز جمعه مورخ 30/01/98سال جاری در روستای خانکوک برگزار گردید.
این جلسه با حضـور حدود 25 نفر از اعضا و 3 نفر نمایـندگان صندوق مذکور با هدف ارتقاء توانمندی های زنان روستا و بررسی وضعیت کلی صندوق برگزار گردید. خانم مهندس نقوی پاکباز مروج مرکز حومه به بررسی دفاتر حسابداری، دفترچه های پس انداز و نحوه وام دهی و نظم در تشکیل جلسات صندوق پرداخته و در زمینه توسعه مشاغل زنان روستایی مطالبی را مطرح نمودند.

 با توجه به بارندگیهای مناسب در شهرستان فردوس در سال زراعی 97-98 و شرایط مناسب جهت کاشت سبزی و صیفی در روستاهای دهستان باغستان و برون شهرستان فردوس، کارگاه های آموزشی جهت تسهیلگران و زنان روستایی با برنامه ریزی مرکز جهاد کشاورزی باغستان برگزار گردید. در این راستا تا کنون با آموزش 150 نفر از زنان روستایی و تسهیلگران با مشارکت شبکه بهداشت و درمان در قالب تفاهم نامه مشترک جهت تغذیه سالم، کارگـاههای آموزشی برگزار و جهت استفاده صحـیح  و بهینه از کود های ریز مغذی، میزان 2 تن کود هیومیک اسید وکامل ( 20-20-20 ) بین متقاضیان کاشت سبزی و صیفی توزیع گردید. با ترویج کاشت منداب در باغات و مزارع جهت کود سبز، میزان 200 کیلوگرم بذر منداب جهت کاشت 40 هکتار در باغات و مزارع، بین بهره برداران دهستان باغستان و برون شهرستان فردوس توزیع گردید. در این راسـتا با توجه به مزایای کود سبز که موجــب  تنظــیمPH  خاک، بهبود ساختمان خاک، افزایش حاصلخیزی خاک و بالا رفتن خاصیت زهکشی بافت خاک می شود، ترویج این کشت می تواند جایگزینی مناسب برای کود های شیمیایی باشد.
با توجه به کشت منداب در سال گذشته، از ابتدای فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت ماه با کولش باغات و مزارع  کود سبز به خاک برگردانده شده و هم اکنون در سطح 40 هکتار از باغات و مزارع، این مرحله در حال انجام می باشد. 

 

 

 بازدید امروز26
بازدید دیروز114
بازدید هفته529
بازدید کل65730