درباره ما
 
 
 

ساعت

اوقات شرعیآمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز17
mod_vvisit_counterدیروز170
mod_vvisit_counterاین هفته1497
mod_vvisit_counterاین ماه2376
mod_vvisit_counterکل بازدیدها528246
 
 
افزايش راندمان آبياري در سطح مزرعه 90-75% با اعمال مديريت صحيح سيستم هاي آبياري تحت فشار

 

 


جهت دسترسي به نشريات ترويجي به سايت سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي به آدرس http://www.areo.ir منوي سمت راست صفحه به نام انتشارات سازمان مراجعه فرماييد.

جهت دريافت آخرين بروشورها و نشريات آموزشي ترويجي مديريت هماهنگي ترويج كشاورزي خراسان جنوبي

جهت دریافت دستورالعمل های نظام نوین ترویج کشاورزی کلیک نمایید

به منوي توصيه هاي ترويجي در قسمت پايين صفحه مراجعه فرمائيد

درباره ما مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدير سايت   
سه شنبه, 17 خرداد 1390 ساعت 08:00

 

  واژه ترویج:

 

واژه ترویج از دو ریشه لاتین مشتق شده است كه یكی به معنی خارج و محیط بیرون و دیگری به معنی كش آمدن یا گسترش یافتن است. به عبارتی ترویج نوعی آموزش است كه خارج از مرزهای مراكز آموزش رسمی به محیط های روستایی دور و نزدیك گسترش می‌یابد.

از آنجاییكه هدف اساسی ترویج، آموزش، ایجاد انگیزه و تغییر رفتار مردم است گاهی به این شاخه از علم، آموزش ترویجی اطلاق می‌شود.

 

مفهوم ترویج:

 

در یك جمع بندی می‌توان گفت كه ترویج كشاورزی یك علم رفتاری است كه هدف آن تغییر نگرش و رفتار كشاورزان و تقویت قدرت نو‌آوری و خلاقیت و افزایش دانش آنها برای پذیرش نو‌آوریها و فن‌آوریهای نوین است. ترویج یك رشته علمی است كه بصورت رسمی در دانشگاهها تدریس و به دنبال بهبود وضعیت زندگی و حرفه كشاورزان است .

 

نقش ترویج كشاورزی:

 

 بطور خلاصه نقش ترویج فراهم كردن آگاهانه حمایتهای اطلاعاتی و ارتباطی برای آن دسته از روستاییانی است كه منـابع طبیـعی تجدید شـونده را مـورد استفاده قـرار می‌دهند.

 

 جایگاه ترویج در توسعه كشاورزی:

 

ترویج كشاورزی یكی از پیش شرطهای اساسی برای دستیابی به توسعه پایدار كشاورزی است. ترویج كشاورزی زمانی در این زمینه موفق خواهد بود كه سایر عوامل موثر مانند سیاستهای مناسب قیمت‌گذاری خدمات بازاررسانی و بازاریابی و نهاده‌های مورد نیاز فراهم باشند. بنابراین در شرایطی كه همه نهاده‌ها فراهم هستند، ترویج بیشترین تأثیر را داشته و با ایفای نقش مكمل خود، فرایند رسیدن به توسعه پایدار كشاورزی را سرعت می‌بخشد.

به طور كلی ترویج كشاورزی دارای دو هدف اساسی به شرح زیر است:

انتقال آخرین یافته‌ها و فناوری‌ها به كشاورز برای افزایش بهره‌وری كشاورزی.

انتقال نیازها و مشكلات زارعین به مراكز تحقیقاتی برای افزایش تناسب تحقیقات كشاورزی با نیازهای جامعه روستایی

 

نیاز به ترویج:

 

 نیاز به ترویج از آنجایی مورد توجه است كه ما بر این باور هستیم زندگی روستاییان بطور اعم و كشاورزان بطور اخص باید بهبود یابد. در حال حاضر احساس می‌شود كه در جامعه روستایی و كشاورزی شكاف عمیقی بین وضع موجود و مطلوب وجود دارد. این شكاف عمدتاً بوسیله كاربرد علوم و فناوری در فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی و از طریق ایجاد تغییرات مناسب در رفتار روستاییان پر می‌شود كه در این رابطه ترویج  نقش حیاتی ایفا می‌كند.

 

مقدمه:

 

ترویج کشاورزی نهادی زیربنایی است  با هدف رشد و تعالی انسانها که رویکرد تغییر تفکر و نهایتاً تغییر رفتار را سر لوحه کار خود قرار داده است و برایانجام فعالیتهای آموزشی خود، نیازمند برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاریهای همه جانبه است . با این انگیزه که رشد و بهبود و بهره وری کشاورزی حاصل شود.

مقابله با بحران رشد فزاینده جمعیت جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه از یک طرف و محدودیت منابع از طرف دیگر، توجه به بهره وری و اثربخشی و ارتقای آن در تمامی سطوح و زمینه ها را ضروری مینماید و از آنجا که کشاورزان بخش مهمی از جمعیت کشورهای در حال توسعه را تشکیل میدهند، فواید قابل توجه و آثار اقتصادی چشمگیری در آموزش آنان وجود دارد .

با توجه به اینکه ترویج با دیدگاه همه جانبه به همه اجزاء تولید می نگرد ، مديريت هماهنگی ترويج کشاورزی خراسان جنوبی همواره می کوشد  همسو با سیاستهای کلان کشور و وزارت جهاد کشاورزی به طور اعم و پتانسیل ها و نیازهای استان به طور اخص و مطابق با نيازهاي بهره برداران، با آموزش بهينه آنها زمينه اشتغال مفيد، مؤثر و پايدار را فراهم آورد تا به موازات ايجاد اشتغال، افزايش درآمد و رفاه اجتماعي، توانائيهاي بهره برداران را به سوي برنامه ريزي بهتر جهت افزايش كيفي و كمي محصولات سوق دهد. لذا  مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی خراسان جنوبی به منظور تحقق این اهداف، رسالت خطير آموزش، مسئله يابي، فرهنگ سازي و ارائه الگوهاي بهينه بخش كشاورزي را به کمک ابزارهاي مشاركت، ارتباطات و رهيافتهاي آموزشي ترويجي و با تكيه بر دانش و علوم و فنون روز و با همفکری واحدهای تخصصی سازمان برمبنای تاکید بر برنامه محوری در قالب مجموعه ای منسجم به انجام میرساند.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 17 خرداد 1390 ساعت 08:24
 
 
 

 
 

 
 

 
  
 
 
 
 

فایل صوتی برنامه رادیویی جهاد سبز

عنوان فایل صوتی 1

فایل صوتی برنامه رادیویی جهاد سبز


PopUp MP3 Player (New Window)
 
 
 

فایل برنامه های تلویزیونیGet the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
 
 
 

توصیه های ترویجی

 
 
 

شرکتهای خدمات فنی و مهندسی

 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی محفوظ میباشد
طراحی و پیاده سازی توسط مجتمع برنامه نویسی حرفه ای ایرانیان