در این همایش که برای نخستین بار در خارج از تهران برگزار می شد، دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور به همراه مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی و 4 وزیر دیگر کابینه ( وزیر ورزش و جوانان، وزیر نیرو، وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، وزیر گردشگری و میراث فرهنگی، و معاون وزیر راه و شهرسازی، رئیس کمیته امداد امام خمینی، رییس سازمان نوسازی مدارس کشور و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و جمعی از روسای بانک های خصوصی برای شرکت در ششمین همایش روز ملی روستا و عشایر به استان خراسان جنوبی سفر کرده و در همایشی که به همین مناسبت در سالن اجلاس دانشگاه پیام نور واحد بیرجند روز دوشنبه پانزدهم مهر ماه و همزمان با روز ملی روستا و عشایر برگزار شد، شرکت کردند.
در این همایش 4 تفاهم نامه در حوزه توسعه مناطق روستایی و عشایری به امضا رسید. در حاشیه همایش ملی روز روستا و عشایر، معاون اول رییس جمهور، مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی و هیات همراه از نمایشگاه دستاوردهای دستگاه های اجرایی که به نوعی در حوزه روستا و عشایر ایفای نقش می¬کنند از جمله سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بازدید نمودند . انواع محصولات کشاورزی استان از قبیل زرشک ،زعفران، انار،خرما،زیتون، عناب،گیاهان دارویی و محصولات فرآوری شده آنها و همچنین تولیدات صندوق های اعتبارات و شرکت های تعاونی زنان روستایی و عشایری و محصولات بومبازار در غرفه جهاد کشاورزی به نمایش گذاشته شد.
مقام عالی وزارت جناب آقای مهندس حجتی صبح روز دوشنبه و پیش از شرکت در همایش از چندین طرح و پروژه حوزه کشاورزی از جمله سایت تولید محصول گواهی شده و استاندارد که در راستای توان افزایی جوامع محلی که در حوزه زنان روستایی و عشایری درشهرستان خوسف در دست اجراست، بازدید کردند . لازم به ذکر است علاوه براین سایت در سالجاری تعداد 3 سایت محصول سالم در استان زعفران شهرستان فردوس،سبزیجات برگی طبس ،محصول زرشک در بیرجند در دست اجرا می باشد.